www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

DOĞRU BESLEN, SAĞLIKLI YAŞA

E-Posta :

 Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerinin tüketilmesi ve bunların vücutta kullanılması şeklinde tanımlanmaktadır.

Sağlıklı beslenmede amaç vücudun isteklerini yeteri kadar sağlamak ve vücuttaki dengeleri korumaktır.Sağlıklı beslenme programı planlanırken, öğün sayısı ve öğün içerikleri de çok önemlidir. Öğün içerikleri planlanırken, içerdiği karbonhidrat miktarı, protein miktarı göz önüne alınmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme ile  yaşam kalitesi  yükselir  , yaşam süresi uzar.

Sağlığın korunarak devamı için yeterli ve dengeli beslenmek bir yaşam biçimi olmalıdır.

            

          Besin ögelerini altı grupta toplamak mümkündür.

1.       Proteinler:  Biyolojik denge için gerekli protein; demir ve kalsiyum bakımından zengin besinleri içerir. Bu tür besinler hücre yapımı ve yenilenmesinde büyük rol oynar. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, dokuları tamir etmedir.

2.       Karbonhidratlar: Karbonhidratlar enerji sağlayarak vücudun zihin ve fizik çalışmaları için gerekli enerjiyi verirler. Karbonhidratların eksikliği bitkinliğe, sağlığın bozulmasına, zihin konsantrasyonunda azalmaya yol açar.

3.       Yağlar: Vücudun enerji deposudur.

4.       Mineraller: Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze    ve  meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller   ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.

5.       Vitaminler: Vücut tarafından üretilemeyen ama yaşam için gerekli olan bileşiklerdir. Vitaminler suda eriyen  B grubu (B1 thiamin, B2-riboflavin, B6 piridoksin, B12) ve C vitamini (askorbik asit) , yağda eriyen (A, D, E, K )vitaminler olarak iki gruba ayrılır.

6.       Su: İnsan bedeninin 2/3’ü sudan oluşur, her insanın kendini zinde hissetmesi için günde 2.5 litre suya ihtiyacı vardır. Su hücre ve kas dokularını güçlendirir. Zararlı maddeleri dokulardan uzaklaştırmayı sağlar.

 

 

Obezite ( Şişmanlık ) Nedir?

         Şişmanlık, vücut yağ dokusunun gereğinden fazla olması, bir diğer ifade ile vücuttaki yağ miktarının artmasıdır. Eğer gün boyunca yediğimiz yiyeceklerden ve içtiğimiz içeceklerden aldığımız enerji, o gün harcadığımız enerjiden daha fazla ise bu fazlalık vücudumuzda yağ olarak depolanır. Vücudumuzdaki yağ dokusunun artması vücut ağırlığının artması demektir.

Obezite; kalp ve damar hastalıkları, endokrin ve metabolik hastalıklar, kanser, riskli ve zor doğum, kas ve eklem hastalıkları, solunum sıkıntısı ve  hastalıkları, psikolojik bozukluklar ve topluma uyumsuzluk vb. hastalıklara neden olmaktadır.

Dyt. Kübra KOÇ


14 Temmuz 2017 Cuma 15:44
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL