www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Buric Kosova'da

hirvatistan-disisleri-bakani-buric-kosovada

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Marija Pejcinovic Buric, resmi ziyaret için geldiği Priştine'de Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behcet Pacolli ile bir araya geldi.
17 Mart 2018 Cumartesi 22:24

 Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Marija Pejcinovic Buric, resmi ziyaret için geldiği Priştine'de Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behcet Pacolli ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası gerçekleşen ortak basın toplantısında Pejcinovic Buric, Hırvatistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve NATO'nun bir parçası olarak, özellikle devlet inşa döneminde olmak üzere birçok alanda Kosova'ya yardım etmek istediğini dile getirerek, Hırvatistan'daki Arnavut azınlığı ile Kosova'daki Hırvat azınlığın eğitim, altyapı ve istihdam açısından gelişmesi arzusunu ifade etti.

Sırbistan'ın Kosova'yı tanıması olanağıyla ilgili bir soruya Buric, "tek seçeneğin diyalog olduğunu ve çözümün diyalog çerçevesinde bulunması gerektiğini" söyledi. Buric, AB'nin bu yöndeki duruşunun da diyaloğun teknik açıdan devam ettirilmesi ve siyasi aşamanın da başlayabileceği yönünde olduğunu kaydetti. AB'nin konuya müdahil olabilmesi için iki ülkenin ortak anlaşma alanı oluşturması gerektiğini anlatan Buric, sözlerini, "Bu alan iki tarafın ortak bir çözüm bulması için yeterli. Sürdürülebilir bir anlaşma olmazsa, o zaman anlaşma olmaması daha iyi. İki taraf için kabul edilebilir bir anlaşmaya varılması gerekir." şeklinde sürdürdü.

 

Vize serbestisinin Kosovalıların Avrupa perspektifi için çok önemli olduğuna işaret eden Buric, "Kosova hükümetinin yaptığı çalışmalarla İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının uygulanması ve bunun Avrupa gündemine adanmış olduğunu göstermesi gerektiğini" kaydetti.Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pacolli de görüşmede bölgesel ve ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunu ele aldıklarını kaydederek, iki ülkenin bölgesel sorunlara yönelik yakın iş birliği içinde olduğunu belirtti.

Pacolli, Hırvat iş ortaklarının, zorluklara hazırlıklı aktif iş gücü sunan Kosova'da uygun bir ortam bulabileceklerini dile getirerek, Kosova ile Bosna Hersek vatandaşlarının serbest dolaşım isteğini yineledi.

Tüm ikili ve çok taraflı görüşmelerde Kosova'nın sesi olduğunu için Hırvatistan'a teşekkür eden Pacolli, "Hırvatistan, özellikle Bosna Hersek ile ilişkiler başta olmak üzere bundan sonra da Kosova'nın sesi olmaya devam edecektir. Bakan (Pejcinovic Buric), iki ülke vatandaşlarının serbest dolaşımı için koşullar yaratmada aracı olacağına söz verdi." şeklinde konuştu.

 Haber okunma sayısı: 345

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mrznja-ubija-onog-koji-mrzi

Mrznja ubija onog koji mrzi

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:44
iskenceci-hirvat-general-zehir-icti

İşkenceci Hırvat General, Zehir İçti

29 Kasım 2017 Çarşamba 17:37
chp-bornovada-genc-yildiz-yola-cikti

CHP BORNOVA’DA GENÇ ‘YILDIZ’ YOLA ÇIKTI

29 Kasım 2017 Çarşamba 17:10
mutlu-tekrar-aday

MUTLU TEKRAR ADAY!

12 Kasım 2017 Pazar 22:20

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL