www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

FOTOĞRAF USTALARININ TORUNLARI İLK DEFA BULUŞTU

fotograf-ustalarinin-torunlari-ilk-defa-bulustu

İLK MÜSLÜMAN FOTOĞRAFÇILARIN TORUNLARI BULUŞTU
18 Ağustos 2017 Cuma 23:21

 Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Müzesi kuruluşundan kısa bir süre sonra Özel Kalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülüne layık görülmüştür. Kültür Bakanlığı da Türkiye’nin ilk özel fotoğraf evi müzesi olarak kabul edilmiştir.

 

Geçtiğimiz günlerde müze anlamalı bir buluşmaya tanıklık etti. Hamza Rüstem’in ustası Rahmizade Behaattin Bediz’in torunu John Bediz yaşadığı Amerika’dan gelerek, Hamza Rüstem’ in torunu ve müzenin bağışçısı Mert Rüstem ile Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Müzesi’nde bir araya geldiler.

 

Girit’te Rahmizade Behaattin Bediz in yanında çırak olarak 1897 yılında fotoğrafa başlayan Hamza Rüstem 1925 yılında İzmir’e gelerek bir Türk’e ve Müslümana ait İzmir’de ilk fotoğrafhanesini açmıştır. Ustası Rahmizade Behaattin Bediz ise Osmanlı topraklarında ve Müslümanlar arasında bir Müslümana ait ilk fotoğrafhaneyi İstanbul’da Resne fotoğrafhanesi adıyla 1909 yılında açmıştır. Hem yeni bir iş kolunda istihdam yaratmak, hem de Türklerin bir sanatla ilgilenmesini sağlamaları açısından bu iki ustanın ülkemiz de önemi büyüktür. 

Yıllar önce ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşen Behaattin Bediz’in torunu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan John Bediz Karşıyaka’da bulunan Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Müzesini ziyaret etti.

 

Her iki torun John Bediz ve Mert Rüstem, Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Müzesi’nde ilk defa bir araya geldi. Dedeleri Behattin Bediz ve Hamza Rüstem’in kendilerine anlattıkları anıları birbirleriyle paylaşarak duygusal ve bir o kadar da anlamlı anlar yaşandı. İki torun Müze’yi birlikte gezerken dedelerinin fotoğraflarını görünce John Bediz’in gözleri doldu ve çok duygulandı.

 

Bu buluşmayla İlgili Mert Rüstem şunları söyledi; Gerçekten çok duygulandım, Dedemin ustasının torunu ile dedemin adını taşıyan bu müzede buluşmak beni çok mutlu etti. İlk defa karşılaştığım John Bediz Müze’yi gezerken kendilerinde bulunmayan dedesinin fotoğrafını görünce benden istedi. Çok güzel bir müze yapmışsınız sizleri tebrik ediyorum dedi. John Bediz’in müze hakkındaki düşünceleri beni çok memnun etti dedi.

 

John Bediz şunları söyledi; Uzun uğraşlar sonunda sizleri bulmaktan çok memnunum. Böyle güzel bir müze yaptığı için başta Mert Rüstem olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Müzede dedemin fotoğraflarını görmek beni çok duygulandırdı ve onurlandırdı. Bundan sonra tabii ki daha sık görüşmeye çalışacağız dedi.


Haber okunma sayısı: 610

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

zauvijek-nas-je-napustila-donna-ares

Zauvijek nas je napustila Donna Ares

05 Ekim 2017 Perşembe 00:07
rumelili-kime-denir

RUMELİLİ KİME DENİR?

24 Eylül 2016 Cumartesi 00:14
canin-sag-olsun-gizem

CANIN SAĞ OLSUN GİZEM

23 Eylül 2016 Cuma 22:47

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL