www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

BEREKET KONVOYU BELGRAD’DA GÖNÜLLERİ FETHETTİ

bereket-konvoyu-belgradda-gonulleri-fethetti

‘Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 13. kez Balkanlar’da gönül seferine çıkan Bayrampaşa Belediyesi'nin Bereket Konvoyu, yine bir ilke imza atarak Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da iftar programı düzenledi. Simgesel anlamı büyük olan iftar yemeğine 2 bin kişi katıldı. Programda konuşan Başkan Aydıner, "Kardeşliğin ve dostluğun önündeki tüm sınırları kaldırarak, asırlar sonra yine Belgrad’a geldik. Çünkü bizim medeniyetimizin bir parçası da bu topraklarda, Evlad-ı Fatihan’da" dedi.
06 Haziran 2017 Salı 21:26


‘Kardeşlik Sınır Tanımaz’ sloganıyla 9 Balkan ülkesinin onlarca şehrinde 13 yıldır gönül köprüleri kuran Bayrampaşa Belediyesi’nin Bereket Konvoyu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da kentin tam kalbi kale meydanında iftar programı düzenledi. Simgesel anlamı büyük olan iftar programında Belgrad merkezinde ve çevre köylerde yaşayan yaklaşık 2 bin Müslüman birlikte iftar yaptı. İftar sofrasının ardından bu kez de kültür sofrası kuruldu, semazen ve halk oyunları gösterileri sergilendi.

“KARDEŞLİĞİN VE DOSTLUĞUN ÖNÜNDEKİ TÜM SINIRLARI KALDIRDIK”
Bereket Konvoyu ile 13 yıldır Balkan coğrafyasında gönülleri buluşturduklarını söyleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner “Kardeşlik sınır tanımaz. Kardeşliğin ve dostluğun önündeki tüm sınırları kaldırarak, asırlar sonra yine Belgrad’a geldik. Çünkü bizim medeniyetimizin bir parçası da bu topraklarda, Evlad-ı Fatihan’da. O nedenle buradaki kardeşlerimiz ile ayrılmayan, kopmayan gönül bağlarımız var. Biz bu bağları sürdürmeye kararlıyız. Bizim amacımız 90’lı yıllarda Balkanlar’da kanlı ellerin açtığı yaraları sararak, bu gönül coğrafyamızda ebedi bir kardeşlik inşa etmek” dedi.İftar programına Başkan Atila Aydıner'in yanı sıra Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujovic, Sırbistan Başbakan Danışmanı Vladimir Bozovic, İslam Birliği Başkanı Sead Nasufoviç, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Gemici, Naser Şimşek, Gökhan Balkeoğlu, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, din ve devlet adamları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın sonunda Başkan Aydıner, protokol üyelerine Bereket Konvoyu’nun simgesi haline gelen üstünde ‘Kardeşlik Sınır Tanımaz’ yazan maket TIR hediye etti.

9 ÜLKE 19 ŞEHİR
Ramazan’dan bir gün önce 13. kez Bayrampaşa’dan yola çıkan Bereket Konvoyu 3 TIR, 3 minibüs, 2 otobüs,  bir otomobil, bir canlı yayın aracı ve 75 kişilik gönüllü ekipten oluşuyor. Malzemeler iftar düzenlenen ülkeden temin ediliyor, ancak tüm yemekler kafilenin aşçıları tarafından TIR’ın içindeki mutfakta hazırlanıyor. Konvoyun Bulgaristan’da başlayan yolculuğu 9 Balkan ülkesinde 19 noktada düzenlenecek iftarların ardından bayram günü İstanbul’da son bulacak.

İKİ MİLYON KİŞİYE ULAŞTI
2005 yılında kardeşlik sınır tanımaz sloganıyla yola çıkan Bereket Konvoyu, 12 yıl boyunca Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere toplam 9 Balkan ülkesinin her bir şehrini karış karış gezerek yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı.Haber okunma sayısı: 591

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gresnika

“Gresnika”

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:33
cuvarkuca

„Cuvarkuca“

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:26
plemenita-akcija

Plemenita akcija

17 Mart 2018 Cumartesi 23:06
emina-sandal-kimdir

Emina Sandal kimdir?

17 Mart 2018 Cumartesi 22:08

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL