www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

Karadağ –Crna Gora Göçmenleri Kültür Evi

karadag-crna-gora-gocmenleri-kultur-evi

Geçtiğimiz hafta 20 Aralık 2017 günü Kırklareli ilimizde KARADAĞ Odasının da yer aldığı, içinde Yunanistan, Bulgaristan ve Kırklareli yöresinin geçmişini yansıtan KÜLTÜR EVİ, yukarıda saydığımız ülkelerin temsilcilerinin de katıldığı muhteşem bir törenle açıldı!
16 Şubat 2018 Cuma 22:02

 
Odanın biz Karadağ göçmeleri için önemi çoktur çünkü, unutulmak üzere olan kültürümüzü orada tekrar yaşatma imkanımız oldu! Kırklareli'nde ve Trakya'da yaşayan onbinlerce Karadağ göçmeni 1924-1927 yıllarında göç ettiklerinden dolayı normal olarak kültürlerinden uzak kalmışlardır! Bu durumu tespit eden ve 3.5 yıl önce belediye Başkanlık görevine gelen Başkan Sn. Mehmet Siyam KESİMOĞLU "Kültür Evi" projesini başlattı ve bir yıl süren çalışmalarımız sonunda harika bir projeye imza atılmış oldu! Sn. Kesimoğlu Başkana buradan Karadağ göçmenleri adına teşekkürlerimizi, saygılarımızı göndermek istiyorum!.. Kültür odamızı ziyaret ederseniz?..orada kültürünüzü görecek, atalarınızı hatırlamış olacaksınız! Göç ederken beraberinizde getirmiş olduğunuz, kültürümüzü, tarihimizi  yansıtacak eşyalarınız bir yerlerde unutulup çürüyorsa o eşyaları müzemize getirip sonsuza dek yaşatabilrsiniz!..
 Müze çalışmalarında bizlere yardımcı olan; İğneada önceki Bld. Başkanı Sn. Tahir IŞIK'a, Belediye çalışanları; Müh. Tahsin Aldemir, Canan Gezer Balcı, Müh. Mustafa Nizamoğulları, Işı Tarcan ve diğer isimlere çok teşekkür ediyorum!..
 Bu projede benimle olan ve katkıda bulunan; Karadağ Dış.İşl. Bknl. Uprava za Dijasporu direktörü Sn. Predrag MİTROVİĆ ve ekibine, Karadağ Dernek Kurucuları; Ervin İbar, Adem Yardımcı,Mehmet Akiş, Savaş Hersek ve Yusuf Erik'e, gazetesinde bu haberlere yer veren ve bizleri devamlı takip eden Sn. İrfan Sancaklı'ya çok teşekkür ediyorum!
Sn. Başkan M. Siyam KESİMOĞLU'na tekrar teşekkür ediyor Saygılar sunuyorum!..

İseljenici CRNE GORE - Kuća Kulture
Prošlije sedmice (20 Decembra 2017) sa spektakularnom ceremonijom otvorena je Kuća kulture u kojoj se nalaze sobe CRNE GORE, Grčke, Bugarske i regiona Trakije!..na sjevero zapadu Turske, gradu Kırklareliju koji graniči sa Grčkom i Bugarskom!  Na otvaranju su prisustvovali prestavnici pomenutih zemalja!  "Kuća Kulture" odrzava prošlost tih zemalja. Ovaj projekat mnogo je značajan za nas iseljenike koji smo uz saradnju Gradonačelnika Mehmet Siyam KESİMOĞLUom uspjeli ozivjeti našu kulturu koja je bila već izgubljena!.. jer u ovaj kraj  su naši iseljenici doselili 1924-27ih godina!..a sada nas u tom regionu zivi hiljadama!
Projekat je započet prije godinu dana, a na kraju je odlično završen!  Zelim da se iskreno zahvalim Gospodinu KESİMOĞLUu  u ime iseljenika CRNE GORE koji zive u Turskoj.
Ako posjetite našu Sobu Kulture?..vidjet će te svoju kulturu tamo, sjetiće te se svojih djedova!..pa ako je nešto ostalo od eksponata, stvari  vaših starih?..mozete ih donijeti u Muzeju da nebi truli! Eksponati će biti zaštićeni i ostati novim generacijama za očuvanje svoje kulture i tradicije!
Ovom prilikom pozdravljam sve naše iseljenike koji zive u Turskoj, Crnoj Gori i cijelim svijetu!..

Bedri GÜL MUKOVİĆ
Karadağ Dış.işl. Baknl. Karadağ Dış Parlamento üyesi ve
Karadağ Göçmenlerinin Haklarını Savunma komisyonu üyesiHaber okunma sayısı: 323

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

filip-vujanovic-raspisao-lokalne-izbore

Filip Vujanovic Raspisao Lokalne İzbore

17 Mart 2018 Cumartesi 23:00
ibarac-dobio-asfalt-

Ibarac Dobio Asfalt

11 Kasım 2017 Cumartesi 17:15
mevsimlik-ulkeler-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MEVSİMLİK ÜLKELER

14 Temmuz 2017 Cuma 16:09
konyadan-karadaga-yardim-eli-uzandi

Konya'dan Karadağ'a Yardım Eli Uzandı

06 Haziran 2017 Salı 22:09
karadag-resmen-nato-uyesi

Karadağ Resmen NATO Üyesi

06 Haziran 2017 Salı 22:03

ALT KATEGORİLER


ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL