www.muhacirinsesi.com

17 Ocak 2019 Perşembe

www.kanal34.tv

Sığınmacıların Yeni Durağı Bosna Hersek

siginmacilarin-yeni-duragi-bosna-hersek

VESNA BESİC/LEJLA BIOGRADLIJA - Ortadoğu ülkelerinde devam eden savaş ve çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek oldu.
16 Şubat 2018 Cuma 21:08

 Balkan rotası olarak da bilinen Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan hattının 9 Mart 2016'da kapatılmasının ardından yasa dışı yollardan Batı Avrupa ülkelerine ilerlemeye devam eden sığınmacılar, son dönemde alternatif güzergah olarak gördükleri Bosna Hersek'e yöneldi.

Bosna Hersek'in Hırvatistan sınırına yakın şehirlerine yönelen sığınmacılara, son günlerde başkent Saraybosna sokaklarında da sıklıkla rastlanmaya başladı.

Daha önce bazı imamların, soğuktan korunmak için camilerde kalmalarına izin verdiği sığınmacıların sayısı son günlerde artınca birçok kişi ve kurum yardım için seferber oldu.

Saraybosna yakınlarındaki Semizovac beldesinde sığınmacıların kullanımına açılan bir evde Suriye,Afganistan ve Libya'dan 35 kişi kalıyor.

Afganistanlı Yasir Miakheil (18), AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinden üç yıl önce ayrıldığını belirterek, "Önce İran, ardından Türkiye ve Yunanistan'a gittim. Amacım İrlanda'daki akrabalarımın yanına gidebilmek. Bosna Hersek'e de Sırbistan üzerinden geldim." dedi. 

Bosna Hersek'e 10 gün önce geldiğini anlatan Miakheil, burada insanların kendilerine yardım ettiğini söyledi.

Suriyeli Fela Ahmed de Halep'teki evinden üç ay önce ayrıldığını belirterek, "Halep yok edildi, geriye sadece ismi kaldı." dedi.

Bosna Hersek'ten Slovenya'ya gitmek istediğini aktaran Ahmed, "Burası güzel bir ülke, ancak bizim için imkanlar kısıtlı. Kaldığımız yer özel bir mülkiyet. Yeterince yiyecek, giyecek ve sağlık hizmeti alamıyoruz." diye konuştu.

Ahmed, Suriye'deki savaş sırasında tüm ailesinin öldürüldüğünü söyledi.

"Biz de sığınmacıydık"

Evde kalan sığınmacılara yardım eden Husejin Sarajlic, evin sahibi olan arkadaşının 15 gündür evini sığınmacılara açtığını aktararak, "İlk zamanlarda 10 kişi vardı. İki gün önce Sırbistan'dan 25 kişi daha geldi." dedi.

Sığınmacılara yiyecek yardımı yaptıklarını anlatan Sarajlic, "Önemli olan bu insanların aç kalmaması. Bosna Hersek'e son dönemde çok sayıda sığınmacı geldi. Biz de bir zamanlar sığınmacıydık. Onlara yardım etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek'te faaliyet gösteren Pomozi.ba isimli yardım kuruluşundan Elvir Karalic de son dönemde başkentte sayıları artan sığınmacılara yardım için seferber olduklarını belirterek, sığınmacı merkezinde yer olmadığı gerekçesiyle açık alanlarda kalan bu kişilere yiyecek yardımı yaptıklarını söyledi.

"Binlerce sığınmacıyı kabul etme kapasitemiz yok"

Bosna Hersek'e girdikten sonra yasal prosedür gereği sığınma talebinde bulunan bu kişiler, bir süre sığınmacı merkezinde kaldıktan ve ülke sınırları içinde serbest dolaşabilecekleri belgeleri aldıktan sonra merkezden ayrılıyor.

Aldıkları belgelerle rahatlıkla ülke içinde seyahat edebilen sığınmacıların en yoğun görüldüğü yerler ise Hırvatistan sınırına yakın şehirler.

Son günlerde gözle görülür bir şekilde artan sığınmacı sayısı Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic'in de gündemindeydi. Zvizdic, sığınmacıların camilerde ve evlerde kaldığından haberdar olduklarını belirterek, bu kişilere ellerinden geldiğince insani yardımda bulunacaklarını aktardı.

Bosna Hersek'in binlerce sığınmacı kabul etme kapasitesi olmadığını vurgulayan Zvizdic, "Zaten onlar burada kalmak değil, Avrupa ülkelerine gitmek istiyor. 100 civarında sığınmacıyı kabul edecek merkezlerimiz var." dedi.

Zvizdic, sığınmacı sayısının artması nedeniyle uluslararası kuruluşlardan yardım isteyeceklerini, bu sayının 20 bine çıkması halinde AB'den yardım isteyeceklerini söyledi.

Bosna Hersek Sınır Polisinden yapılan açıklamada ise 2017 yılında ülkeye 754 sığınmacının yasa dışı yollarla girdiği belirtilirken, bu sayının 2018'in ocak ayında 458 olduğu kaydedilerek, yaşanan artışa dikkat çekildi.

Ülkeye en çok Pakistan, Cezayir, Afganistan, Suriye, Libya, Fas ve İran'dan sığınmacı geldiği ifade edilen açıklamada, sığınmacıların Bosna Hersek'te kalmayı planlamadıkları ve bu nedenle Zvornik, Trebinje ve Velika Kladusa gibi sınır şehirlerinde kaldıkları belirtildi.

 Haber okunma sayısı: 719

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

od-bihora-do-istanbula-

OD BIHORA DO ISTANBULA

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:42
setaliste-u-novom-pazaru

Setaliste u Novom Pazaru

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:37
aanin-bosnakca-yayini-6-yasinda

AA'nın Boşnakça yayını 6 yaşında

17 Mart 2018 Cumartesi 22:47

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL