www.muhacirinsesi.com

17 Ocak 2019 Perşembe

www.kanal34.tv

BALKANLAR ve TÜRKİYE

balkanlar-ve-turkiye-

Her ne kadar son yıllarda Türk dış politikası, küresel dengelerle birlikte Ortadoğu üzerinde yoğunlaşsa da Özellikle son 10 yıldır Balkanlarla ilgili çok önemli çalışmalar yapılmıştır.
14 Temmuz 2017 Cuma 16:00

Resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının sayısı gün geçtikçe artmış, bu vesile ile bölgede sosyal, kültürel, tarihi çalışmalarla beraber, eğitim çalışmaları da önem kazanmaya başlamıştır. Bölgede faaliyet gösteren resmi kurumlar; TİKA, YTB, Yunus Emre Enstitüsü ile Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi devlet bankalarımız, AA, TRT gibi devlet yayın organlarımız ve belediyelerimizdir. Ayrıca Bölgede birçok sivil toplum kuruluşumuz çeşitli sahalarda faaliyetlerini dönemsel ve sürekli olarak sürdürüyor. Balkanlarla ilgili faaliyetlerimizde en önemli sorun; tek bir stratejinin olmaması ve bu strateji doğrultusunda gerekli koordinasyonun sağlanamamasıdır.
Amerika, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinin siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel faaliyetleri, Balkanlar’da özellikle Müslüman nüfus üzerinde siyasi ve sosyal baskı oluşturmaktadır. Bölgede, Amerikan Büyükelçilerinin seçimlere müdahale edebildiği, Almanya’nın, ülkelerin hukuk sistemlerine, yasalarına varana kadar etkide bulunabildiği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Rusya’nın Bulgaristan ve Sırbistan, İran’ın ise Balkan ülkelerinde etkinlik ve faaliyetlerinin Batı ve Doğu’nun güçlü ülkelerinin sahadaki varlığı ve ciddi bir rekabet ortamını unutmamak gerekir.
Türkiye’nin de bölgede etkisini arttırmak için siyasi faaliyetlerle beraber eğitim faaliyetlerine de daha çok ve samimiyetle önem vermesi gerekmektedir. Lobicilik faaliyetleri ile birlikte YTB ve kısa bir süre önce kurulan Maarif Vakfı vesilesi ile yetiştirilecek insan kaynağı ileride Türkiye lehinde Balkanlar’da faaliyet gösterecek hale getirilmelidir.
Geçmişte bazı bürokratlarımız bölgede milli reflekslerle ileriye yönelik çalışmalar yapmadıkları için yapılacak hizmetlerin önüne geçilmiştir. Ayrıca başta TİKA personeli olmak üzere bölgede çalışacak bürokratların özellikle ülkemizde yaşayan Balkan kökenli insanlardan müteşekkil olması her anlamda verimi ve başarıyı artıracaktır.
Bölgede görevlendirilecek kamu diplomasisi personelinin bölgeye gitmeden önce bölgenin tarihi, siyasi ve kültürel açıdan iyi bilgilendirilmesi gerekmektedir. Balkanlar’da ofisleri olan AA ve TRT ile koordinasyon sağlanmalı, ayrıca bu yönde özel ve daha profesyonel bir çalışma yapılmalıdır. Balkanlar’da görüntülü, basılı ve sosyal medyanın bütün kanalları aktif şekilde kullanılmalıdır. Hatta Balkan ülkelerinde özel sektör kanalıyla TV’ler, gazeteler alınarak Türkiye lehinde propaganda yapmak amacıyla kullanılmalıdır.
Birlikte hareket ettiğimiz, desteklediğimiz siyasi partiler, birçok sivil toplum kuruluşları ve oluşumların Ülkemiz lehindeki çalışmaları yetersiz ve dolayısıyla başarısızdır. Bölgedeki geçmiş ve güncel siyasi durumlarla ilgili daha objektif bilgiler alınarak hareket edilmeli. Bölgeyi iyi bilen ve ideolojik insanların yönlendirmeleri ile istediğimiz kitleyi temsil eden yeni siyasi aktörlerle de ortaklıklar yapılmalıdır. Özellikle Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’da Arnavut nüfusunun yoğunluğu dikkate alınarak yatırımlar yapılmalıdır.
Bölgede faaliyetler yapılırken sadece Türklerin yaşadığı bölgeler değil, Arnavut nüfusunun yoğun olduğu bölgeler de dikkate alınmalıdır. Temsilcilerimiz bir alanda çalışırken oranın sosyal ve demografik yapısı ile beraber farklı faktörleri de dikkate alarak hareket etmelidirler. Bu kapsamda Balkanlar’da iyi değerlendirilmesi halinde lehimize, ancak ihmal edilmesi halinde aleyhimize dönebilecek bir çok unsur bulunmaktadır.
Bu sebeplerle Balkanlar’daki tarihsel ve güçlü potansiyel varlığımızın her alanda ve anlamda daha ciddi, samimi ve kararlı bir stratejik işbirliği motivasyonuna ihtiyacı vardır.
Recep VAROL
Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu Genel BaşkanıHaber okunma sayısı: 488

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

od-bihora-do-istanbula-

OD BIHORA DO ISTANBULA

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:42
setaliste-u-novom-pazaru

Setaliste u Novom Pazaru

27 Haziran 2018 Çarşamba 23:37
aanin-bosnakca-yayini-6-yasinda

AA'nın Boşnakça yayını 6 yaşında

17 Mart 2018 Cumartesi 22:47

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL