www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

İZMİRLİ BOŞNAKLAR DERNEĞİ

izmirli-bosnaklar-dernegi

İZMİRLİ BOŞNAKLAR DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN HAMZA YAVUZ SİTEMİZİN OKURLARINA VE BALKAN HABER GAZETESİ ARALIK SAYISINA ÖZEL BİR MAKALEYİ KALEME ALDI.
29 Kasım 2017 Çarşamba 17:27

 STK’ların başarısı, proje üretmesi, temsil ettiği toplumu motivasyonu, oluşturduğu farkındalık ve toplumu bütünleştirmesi ile ölçülür. Lakin ülkemizde başarılı dernek olmak hiç de öyle kolay değildir. Proje yapmak ve sosyal ve kültürel projeler üretmek isteyen derneklerimiz ciddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Bilhassa proje üretmek, projeyi uygulamak ve maddi kaynak bulmak konularında başarılı olamayan birçok derneğimiz halkımızın söylem ile ‘’tabela derneği’’ yaftasını yemekte ve statik bir konumda faaliyetlerine devam etmektedir. Dernek Başkan ve yöneticilerinin dernekçilik konusunda eğitimli olmamalarından dolayı derneklerimizin arzu edilen başarı seviyesine ulaşamamaktadır. Her alanda olduğu gibi başarının sırrı eğitimden geçmektedir. Özellikle STK’larımızın proje ve başarı üretemeyenlerinin faaliyetlerinin sürdürülmesine müsaade edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü sap ile saman birbirinden ayrılmalıdır. Böylece proje üreten derneklere daha fazla kaynak sağlanacak, derneklerin saygınlığı artacak, mikro ve makro olarak dernekler ulusal ve uluslar arası alanda toplumumuzun beklentilerine cevap verecektir.

Bilhassa biz Balkan Dernekleri olarak; Diğer hemşeri ve kültür derneklerine göre farklılık arz etmekteyiz. Yaşadığımız yerel alanda, yurt içinde ve balkanlardaki soydaşlarımızla çok sıkı çalışma içerisinde olmamız ve ortak sosyal projeler üretmemiz gerekmektedir. Sadece yurt içinde değil aynı zamanda balkanlardaki soydaşlarımıza karşı da sorumluluklarımız vardır. Lakin Balkanlarda özellikle Yugoslavya dönemindeki kapalı devlet sisteminden kaynaklanan yasaklar ve iletişim eksiklikleri balkanlardaki soydaşlarımız ile aramızdaki bağın zayıflamasına neden olmuştur. Değişen dünya konjoktöründe soğuk savaş döneminin sona ermesi ve demir perde ülkelerine ziyaretlerin kolaylaşması soydaşlarımız arasındaki iletişimin artmasına pozitif yönde etki etmiştir. Ardından Yugoslavya’nın parçalanması sürecinde soydaşlarımıza uygulanan katliam ve soykırımlar balkan toplumunda birlik, beraberlik ve dernekleşmenin daha da önemini arttırmıştır. Birçok Boşnak ve Balkan Derneği kurulmuştur.Savaş ve soykırımın yaralarının sarılmasında yurtiçi ve yurtdışındaki soydaşlarımız büyük çaba ve dayanışma göstermişlerdir. Lakin savaş sonrası birlik ve beraberliğimizi koruyamamanın soydaşlarımıza gereken ilginin ortak akılda çalışmamanın eksikliğini itiraf etmek zorundayız. Ülkemizde faaliyet gösteren Balkan Derneklerimizin de birçoğu uluslar arası projeler konusunda hiçbir çalışma yapmamaktadır. Balkan dernekleri olarak projeler üretmek, farklı düşüncelerimize rağmen ortak çalışma alanları oluşturmak, birlikte hareket etmek ve balkanlılar olarak davamızı şahsi çıkar peşinde koşanların elinden almak ve sahip çıkmak zorundayız. Bu nokta çok önemlidir. Ayrıca Boşnak Dernekleri olarak aktif bir Boşnak Federasyonuna ihtiyacımız olduğunun altını çizmek isterim. 80’li yaşlarda olan birçok hizmeti geçen büyüklerimize teşekkür ederken, büyüklük göstermelerini, kenara çekilme zamanlarının geldiğini de hatırlatmak isterim. Artık değişen dünyada yeni neslin önünü açmak, onlara güvenmek ve gençlerimize yer vermek zorundayız.


Başarıyı ancak gelecek nesillerimize güvenerek, içimize alarak, motive ederek ve sorumluluklar vererek başarabiliriz. Eğer bunu başaramazsak aynı TBMM. Olduğu gibi normalde balkan ve Boşnak kökenli toplam 30-50 arasında milletvekilimiz olması gerekirken sadece 3-5 milletvekiline sahip olur. böylece Boşnak ve Balkan toplumu olarak çok dikkate alınmayan bir kitle konumuna devam ederiz.

 

İzmirli Boşnaklar Derneği, bu ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla misyon ve vizyonunun belirleyerek 2012 yılında kurulmuştur. Kısa zamanda İzmir Türkiye ve Bosna Hersek olmak üzere Balkanlarda projeler yapmış, Ulusal alanda 14 uluslar arası alanda 12 proje ile Türkiye’de Balkan ve Boşnak Dernekleri arasında en çok başarılı proje üreten Dernek olma başarısını göstermiştir. Kurucu Başkanı ve halen İzmirli Boşnaklar Derneği yönetim kurulu başkanlık görevini yapan sayın Hamza Yavuz, uzun yıllar Almanya’da kalmış, Goethe Enstitüt’te almış olduğu STK’lar ve yerel yönetimler üzerine aldığı eğitim ile proje hazırlama ve uygulamadaki tecrübesini dernekte değerlendirmiştir. Her proje çalışmasında diğer Boşnak ve balkan derneklerini davet etmesine rağmen bu konuda ketum davranan derneklerimiz ile maalesef ortak proje yapılamamıştır. Bunun nedeni araştırıldığında ise; diğer derneklerimizin uluslar arası projelerdeki bilgi ve beceri noksanlığı ile üyelerine karşı olan eksikliklerinin öne çıkmasından duydukları endişe yatmaktadır. Bu çekinceler başta olmak üzere Balkan ve Boşnak derneklerimiz ortak proje üretememekte, bu da soydaşlarımız ve toplumumuzda güvensizliğe ve başarısızlığa neden olmaktadır. Bu çekincemizi mutlaka aşmalı ve bizlere yakışan anlayış ile hareket etmeliyiz. Derneğimiz bu konudaki samimiyetini her zaman korumaktadır.


Yaptığımız bazı projelere örnek verecek olursak,Uluslar arası Srebrenica için bir Mektup da Sizden Projesi

Uluslar arası Kadın ile Barış Projesi 1

Uluslar arası Srebrenica (karamizah) Karikatür yarışması Projesi

Uluslar arası 1. Balkan Festivali

Uluslar arası Sel sevgi ile sarılıyor Projesi

Uluslar arası Kadın ile Barış Projesi 2

Uluslar arası Sel ile Giden Umutlar Bilgi ile Yeşerecek Projesi

Uluslar arası Gençler Eğitimde Buluşuyor

Uluslararası Boşnak Balkan Barış Ormanı Projesi

Uluslararası Nesiller Buluşuyor Projesi

……..

Devam eden Projelerimizi kopya edilmesin diye belirtemiyoruz.

 

Projelerimizin dışında birçok etkinlik ve programlar da düzenledik.

Bazı derneklerimizin hoşuna gitmese de, işin özü yılda bir iki eğlence ile dernekçilik yapmaktan vazgeçmemiz lazım diye düşünüyoruz. Birçok balkan derneği başkanı ve yönetim kurulu üyeleri balkanlara hiç gitmemiştir. Gidip görmediği soydaşlarını tanımadığı dernek yöneticileri, proje üretip soydaşlarına katkıda bulunamayacaktır.

Balkanlar için çok yakında özel bir kuruluş kuracağız. Bosna ve Balkanlarda bir yıldan beri üzerinde çalıştığımız ulusal ve uluslar arası ortak çalıştığımız kurumların da olurları ve düşünceleri alınarak 2018 yılının başında kuruluşunu gerçekleştireceğimiz kurum Balkan camiasına hayırlı olsun. Bu alanda balkanlarda ihtiyaç duyulan bu kurumun ileride çok önemli çalışmalarda bulunacağına inanıyoruz.Haber okunma sayısı: 2107

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ezber-bozan-cikis

Ezber Bozan Çıkış!

17 Mart 2018 Cumartesi 21:58
izmirli-bosnaklar-dernegi

İZMİRLİ BOŞNAKLAR DERNEĞİ

29 Kasım 2017 Çarşamba 17:27

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL