www.remzialbayrak.com

18 Mart 2019 Pazartesi

www.remzialbayrak.com

Ezber Bozan Çıkış!

ezber-bozan-cikis

Gazeteci Vedat Yenerer -"Aliya İzzetbegoviç bilge değil Atatürk düşmanıydı"
17 Mart 2018 Cumartesi 21:58

 
Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği Başkanı Erdoğan Erden, İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Gökhan Gündağ, İYİ Parti Kartal İlçe teşkilatından Kamile Bekdemir'in konukların arasında bulunduğu konferans yaklaşık 2 saat sürdü.

Uzun yıllar savaş muhabirliği yapan, sülalesinin yarısı Sırplar tarafından katledilmiş, 1958 mübadelesinde anavatana göç etmiş Sancak- Taslıca'lı "Evladı Fatihan" bir ailenin çocuğu olan Vedat  Yenerer, İstanbul Anadolu Yakası Bosna-Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nde “Bosna’nın Dramı” adlı konferansta Bosna Savaşı’nda her bölgede bulunmuş göz tanığı olduğu insanlık dramını, yaşamı ve katliamları görsellerle anlattı.

1992'de Ehli Sünnet düşmanı vahabi-selefi cihatçı El Kaide militanlarının Bosna’ya Aliya İzzetbegoviç ve partisi SDA (Demokratik Eylem Partisi) tarafından getirildiğine dikkat çeken Yenerer, selefilerin Türk Osmanlı İslam anlayışını bazı yerlerde Suudi ve Katar parasıyla, camilere eğittikleri imamları göndererek, parayla toplumda yayılarak hâlâ değiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yenerer, Türkiye'de cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının " Bilge Lider" olarak andığı İzzetbegoviç'in Cumhurbaşkanı RTE gibi her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alan tezlerini anlattı ve Anıtkabir'e sadece bir kez protokol gereği gittiğini ve kendi isteğiyle hiç bir zaman gitmediğini söyledi. Sorulan bir soru üzerine İYİ Parti’nin iktidara geldiğinde Balkanlar’da hiç olunmadığı kadar aktif bir politika izleyeceklerini belirterek " Balkanlar bizim için tarihi ve kültürel öneme sahip çok önemli ve asla vazgeçemeyeceğimiz bir coğrafyadır. kültürel ve tarihi bağlarımz olan bu ülkelerle çok iyi ilişkiler geliştireğiz. Onlar, Türkiye'nin kendilerine sahip çıkmasını uzun yıllardır bekliyor. Atatürk'ün muhteşem heykellerini, büstlerini hem Bosna’nın hem de Sancak'ın en güzel yerlerine lk kez İYİ parti iktidarında dikeceğimize de emin olun." dedi.

Sırbistan'dan sözde et alınığını söyleyen Yenerer, görüşmeler sonunda Rus yapımı silahlar kullanan ÖSO' için ciddi miktarda silah ve cephne alındığı yönünde kendisine bilgi geldiğin söyledi. Yenerer, Türk düşmanlığının genetik olduğunu söylediği Sırbistan'ın parlamentosuna geçen hafta getirilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının bu ticretin devam etmesi için şimdilk kabul edilmediğini iddia etti.

Yenerer konferansta savaş bölgelerinde çektiği fotoğrafları ve o dönemde 32. Gün programında hazırladığı haberleri izletti.

Konferans sonunda Yenerer, Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği’ne 112 kişinin Hırvatlar tarafından katledildiği Ahmiçi Köyü’nde çektiği ve Bosna dramını anlatan fotoğrafını armağan etti.Gazeteci Vedat Yenerer'in Bosna Savaşı'nda 1993 yılında Ahmiçi Köyü Katliamı'nda çektiği fotoğrafı derneğe hediye etti 

kaynak : Haberayyildiz.comHaber okunma sayısı: 470

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ezber-bozan-cikis

Ezber Bozan Çıkış!

17 Mart 2018 Cumartesi 21:58
izmirli-bosnaklar-dernegi

İZMİRLİ BOŞNAKLAR DERNEĞİ

29 Kasım 2017 Çarşamba 17:27

ÜLKE GÜNDEMİ

DEV İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ANLAŞMASI

01/03/2018 tarihinde gündüz saatlerinde Türk Kızılayı, Bosna Merhamet Kurumu ve Bosna Sancak Derneği arasında

Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Film

İşte Bosna Savaşı Hakkında Çekilmiş 10 İyi Filmin Listesi

Sarik Tara iz Istanbula, ali porijeklo ne zaboravlja

Šarik Tara iz Istanbula, potomak nikšićke porodice Mekić, stigao do Forbsove liste, ali porijeklo ne zaboravlja

‘’ Dernekler Siyasetin hiç bir yerinde olmamalı ''

Muhacirin Sesi Haber Sitesi Yazı İşleri Müdürü, Gazeteci Hicran Zafer Ertül’den bomba gibi röportaj.

Örnek alınası bir hayat

Bir ulusun lideri ama aynı zamanda bir düşünür. Hayatı mücadelelerle geçmiş, her şeye rağmen

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL